سلام :

          پاییز که میرسد برایم یادآور خاطرات خوب فصل درس و مدرسه است فصل آموختن و خریدن دفتروکتاب در میان خنکی خاص پاییز و نسیم های خنک اش بعد از گرمایی طاقت فرسا .... به نظرم آمد که داشتن تکالیف و برنامه زیاد هم بد نبود نوعی آرامش درونی در خود داشت بر خلاف فصل آشفته ی تابستان که عمدتا تفریح بود و بازی و گرمای زندگی و گرمی هوا فرصت کارهای جدی و نگاهی جدی به مسائلی مهمتر را نمیداد ! اما شروع پاییز و رفتن به محیطی که درسی داده میشد و تکلیفی برای آموختن حکایت دیگری بود مخصوصا در این فصل خنک می چسبید . چشممان را به زندگی با نگاه تازه ای باز میکرد دیگر نگاهی بازیگوشانه و سرسری نبود هر درسی طعمی از مسائلی جدی و نگاهی جدی تر را به زندگی می آموخت از علوم تجربی و ریاضی گرفته تا ادبیات فارسی و مخصوصا درس انشا هر درسی عطر و طعم خودش را داشت .... به هرحال تجربه ی نشستن سرکلاس بزرگترین نکته ای که داشت این بود که آموختن خود زندگی است و اینکه هر روز باید درسی آموخت تا زنده بمانی و اگر روزی درسی نیاموخته باشی آن روز ات را هدر داده ای ! .... و بطور کلی سیر زندگی مدرسه ای است برای آموختن و کوره ای است برای آبدیده شدن .... و تجربه ی مدرسه همیشه امید بخش ترین قسمت های زندگی است بر خلاف کار و شغل و روزمرگی های ناشی از آن که تکرار یک روز است آنهم سیصد و شصت و پنج بار ! 

                   امروز میخواهم تا آنجا که ذهنم یاری میکند کتابهایی را که به نظرم برای آموختن عرفان بصورت نظری و ابتدایی مفید است خدمت علاقمندان معرفی کنم گرچه فهرست نویس خوبی نیستم ولی به دیدنش می ارزد :

               الف - اولین کتابی که مرا با عرفان آشنا کرد کتاب علوم اسلامی جلد دوم فلسفه و عرفان تالیف آیت الله مرتضی مطهری بود که سنگ بنای آشنایی های بعدی شد . 

                ب- اما برای آنانکه میخواهند با مباحث عرفانی مخصوصا عرفان مولانا آشنا شوند و مباحثی که در بحث ای برادر تو همان اندیشه ای را در آن بصورت مبسوط مطالعه کنند  کتاب اصول مبانی عرفان مولوی تالیف ویلیام چیتیک و همینطور کتاب در ٱمدی بر عرفان و تصوف اسلامی از همین نویسنده که مروری مفید بر مباحث عمده ای در مورد مسائل مهم عرفان اسلامی. 

               پ - کتاب تفسیر جامع مثنوی به کوشش استاد کریم زمانی که گردآوری تفاسیر مهم مثنوی است که برای علاقمندانی که مایل به فهم مثنوی با زبانی ساده ولی مطالبی جامع هستند و مورد تایید مثنوی پژوهان سرشناس ایران است و در جلسات ما برای مثنوی خوانی بعنوان متن اصلی مورد استفاده قرار میگیرد. 

              ت - سلسله درسهای استاد عالیقدر جناب آقای دکترعبدالکریم سروش که اعتراف میکنم علاقمندی و هرچه دارم از برکات وجود نکته سنج و بسیار پر بار ایشان است که ذخیره ای عظیم برای عرفان مولانا در دنیای معاصر است متاسفانه تنها سی دی دفاتر دوم و ششم به بازار آمده ولی سلسله بحثهایی که در مورد مولانا و مثنوی دارند برای عاشق شدن به مولانا کافی است. 

/ 4 نظر / 21 بازدید
fariba

سلام رضای عزیز. این نشریه ی اینترنتی (خرمگس) در حول محور مسائل تفاسیر هرمنوتیک ادیان، فلسفه، نقد و ... پژوهش دارد، در فیس بوک هم هست اگر دوست داشتی منبع بسیار مفیدی برای مطالعهٔ است و نویسندگان آن از بحث و نظر در فیس بوک هم استقبال میکنند . http://falsafeh.com/%D8%AA%D8%B4%DB%8C%D8%B9-%D9%88-%D8%AE%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AA-%D9%88%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%D9%88%DB%8C%DB%80-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE/

fariba

https://www.facebook.com/philosophyjournal.kharmagas آدرس فیس بوک

fariba

http://new-philosophy.ir/?p=280 (ماهیت دین *برتراند راسل* برگردان امیر کشفی) رضای عزیز مطمئنم این کتاب رو دوست خواهی داشت، ببخش که پیام هام در عین حال که مرتبط با بحث هست اما دور هم هست، چون فقط محض معرفی‌ آمده بودم

نادی

سلام .روز خوش سپاس از معرفی منابع ، همچنان منتظر ادامه بحث "برادر تو همان اندیشه ای" هستم .آرامش و آسایش شما را آرزومندم♧♧♧♧