یادی از مرحوم عمران صلاحی ....

سلام :

               سرو کله زدن با مردم حقیقتا نیازمند صبر و حوصله ی بیش ازحدی است برای فرار از هرگونه اخم در فرصتی دنبال مطلب جالبی بودم که اتفاقا امروز در میان ازدحام شدید بیمارانم در اندک وقتی که برای صرف چای بود فرصتی شد تا کتابی از مرحوم عمران صلاحی را بخوانم بنام « حالا شده حکایت ما » . عمران صلاحی استاد طنزی که خیلی خیلی زود از میان ما رفت  بشدت مرا بیاد مرحوم مغفور مارک تواین می اندازد که تجربه های اجتماعی اش در بین مردم از او اسطوره ی طنز در میان نویسندگان طنز جهان ساخت ! کسی که ساده زیست و ساده گفت اما خیلی عمیق میگفت . طنز عمران صلاحی ناشی از تجربه های عدیده ی اجتماعی است که در میان مردم کوی و برزن داشت و انصافا منجر به نگاه تیز بینانه ی او شد که دقت او در نکاتی که از خلال اخبار و حوادث برداشت میکرد را نشان میدهد مثل این نمونه های لطیف طنز او که خیلی حرفها دارد :

              ...... میگویند اعتماد السلطنه از اینکه زبان فرانسوی میدانست خیلی به خود می نازید و باز میگویند ناصر الدین شاه در سفر فرنگ وقتی وارد فرانسه شد یک بچه ی فرانسوی به اعتماد السلطنه نشان میدهد و برای رو کم کردن اعتماد السلطنه میگوید : « یاد بگیر نصف تو است اما فرانسه را مثل بلبل حرف میزند ! » حالا شده حکایت گزارشگر هنری مجله ی سروش که در شماره 592 مجله نوشته است :

                    هنرمند تاجیک که فارسی را بخوبی حرف میزند !!! مشغول صحبت با طرف ایرانی خود میشود !!

                                                *********

                   این هم از کلمات قصار گوینده ی برنامه ی صبحگاهی رادیو  روز و ساعتش یادمان نیست :

                 عزیزان درهر کجای ایران زندگی میکنید و مشغول هرکاری هستید خسته نباشید !!

                                               ***********

               حالا حکایت ماست با این روزگار وارونه نمیدانیم ما کج میرویم یا فلک بر مداری کج میچرخد . دو راه بیشتر نداریم یا باید کاری کنیم که روزگار با ما راست باشد یا باید کاری کنیم که خودمان کج بشویم تا روزگار کج مدار به نظرمان راست بیاید . اما آنقدر روزگار آشفته است که نمیدانیم چه چیزی راست است و چه چیزی کج تا خودمان را با آنها میزان کنیم !؟؟

                   

/ 0 نظر / 24 بازدید