در باره ی عشق قسمت دوم ...

سلام :

                      مقدما عرض کنم که چرا باید هر روز و هر لحظه در مورد عشق خواند و در عشق زندگی کرد ؟ چون به باور من از بین سه پدیده ی مهم هر انسان یعنی تولد - عشق ( نمیگویم ازدواج چون ازدواج نه نماد عشق است و نه نماینده ی عشق و از طرفی خیلی ها ممکن است اصلا ازدواج نکنند ولی قطعا عاشق میتوانند بشوند ! ) و مرگ .... عشق از همه مهمتر و عظیم تر است یعنی در بهترین زمام عمر با بهترین توانایی هایی که هر انسان در نقطه ی اوج زندگی یعنی جوانی دارد و با بهترین قدرت تفکر و انرژی دارد درگیر عظیم ترین پدیده ی زندگی اش میشود . اصلا ما لحظاتی از عمرمان را زندگی میکنیم که در آن لحظات در عشق زیسته ایم ! .... و بر عکس لحظاتی از عمرمان را که در آن هیچ عشقی نبوده است و هیچ دل بستگی خوبی نداشته ایم انگار زندگی نکرده ایم ... سالهای بدون عشق خیلی زود سپری میشود سالهای بدون عشق هر لحظه و روز و ماه و سالش گویی در رخوت و خوابیم .... اما سالهای عشق و لحظات عشق از درون ما از روح ما خارج نمیشود هر لحظه اش رو صید میکنیم هر لحظه اش را زندگی میکنیم اصلا زندگی ما مجموعه ی لحظاتی است که در عشق و با عشق زندگی کرده ایم و اسمش را میگذاریم خاطرات .... !!! ....

                       اما کتابهایی که در باره ی عشق در بازار کتاب ایران نوشته شده و به اعتقاد بنده ارزش مطالعه و آشنایی بیشتر و طبعا عطش بیشتر به عشق ورزیدن را در ما شاید هر بار زنده کند و از منظرهای گوناگون به تحلیل رفتارهای ما از عشق می پردازد عبارتند از :

              1-اولین کتابی که توصیه میکنم بی شک کتاب ارزشمند هنر عشق ورزیدن اثر اریک فروم است البته با ترجمه ی سرکار خانم پوری سلطانی. اریک فروم با زیرکی پدیده ی عشق را از زمان وقوع و پس از آن مورد بحث های جالبی قرار داده و سپس به اتفاقات مدرنیته و انحطاط عشق در غرب پرداخته است که باید چند بار خوانده شود تا لذت حسابی ببرید. 

            2- دومین کتابی که معرفی میکنم گرچه پیش تر راجع به آن در یکی از نوشته هایم صحبت کرده ام که آدرسش خاطرم نیست کتاب عشق اثر رنه آلندی با ترجمه ی استاد جلال ستاری عشق پژوه ارزنده ی حال حاضر کشورمان است که به روانشناسی رفتارهایی که در عشق داریم پرداخته است و موضوعاتی را که اریک فروم هم اشاره کرده بسط جالبی داده و نکات خیلی جالبی را در مورد الگوی ما در انتخاب معشوق از روی پدر ومادرمان بیان کرده که پیشتر راجع به آن صحبت کرده ام. 

                3- سومین کتاب جالبی که حتما توصیه میکنم بخوانید کتاب عشق سیال اثر زیگموند باومن با ترجمه ی عرفان ثابتی است . این کتاب که درباره ی ناپایداری پیوند های انسانی در دوران معاصر بحث میکند به طرح حضور یا دور شدن عشق از روال جاری زندگی امروز ما چه بصورت فردی و چه بصورت جمعی می پردازد و حقیقتا چندین بار باید خواند مخصوصا که صحبت از وابستگی ها و عشق های تازه ی زمان ما میکند مثل عشق به موبایل که به گفته ی کتاب وقتی بدون موبایل از منزل بیرون می آییم انگار لختیم و نصف وجود ما گم شده است یا در باره ی دشواری عشق ورزیدن به همسایه در دوران ما می پردازد آنهم در اثر تغییرات گسترده ای که در باورها و شکل روابط امروز ما پدیده آمده است ووووو ..... حقیقتا سبک سخن و طرح مسائل توسط زیگموند باومن ( البته با ترجمه ی روان عرفان ثابتی ) مست کننده است مخصوصا وقتی کتاب را به دوستی امانت دادم و یکسال دویدم تا دوباره بازپس داد آنهم به علت اینکه بارها و بارها آنرا خوانده بود و شیفته اش شده بود . البته فصل بهار است و مطالعه و شنیدن موسیقی هم می طلبد سراغ کتابفروشی ها برویم ! .....

                4- چهارمین کتابی که در باره ی عشق خدمت تان معرفی میکنم از خوزه اورتگا گاست فیلسوف شهیر اسپانیایی است با ترجمه ی آقای دکتر سید مهدی ثریا ( انصافا مترجمین حق بزرگی به گردن ما برای آشنایی با دیگر متفکرین دنیا دارند ) . گاست در این گفتارها از آنجایی که خیلی به مدرنیته و مدرن شدن عشق می ورزد  اتفاقا اصلا نگاهی کلاسیک و یا عرفانی به عشق ندارد بلکه بر اساس تجربیات و واقعیت هایی که با مطالعه و شخصا از عشق تجربه کرده است یا از جامعه و در برخورد با همه نوع رابطه ای بین زن و مرد تجربه کرده است به نکات خیلی ظریف و جالبی اشاره میکند که توصیه میکنم در صورت دستیابی به این کتاب حتما بخوانید .

                5- کتاب دیگری که خدمتتان معرفی میکنم درباره ی عشق است که مجموعه ی مقالاتی است که جناب آرش نراقی ترجمه کرده است و حاصل مقالاتی است که اندیشمندان مختلفی که احیانا من و شما اصلا از وجودشان خبر نداریم و حرفها و تحلیل هایشان در مجلات آمده که باز به دست ما نمیرسد و اگر برسد حوصله ی خواندن به زبان اصلی را متاسفانه نداریم در اختیار ما میگذارد انصافا مقالات در خور توجهی است خواندن اش شاید به اندازه ی یک قسمت از بعضی سریالها زمان ببرد ولی ارزشش قطعا ماندگار است .

                6 - کتاب دیگر سخن عاشق اثر رولان بارت فیلسوف شهیر فرانسوی است با ترجمه ی پیام یزدانجو ( که عموما راه ترجمه اش به مباحث پست مدرنیسم و این چیزها ختم میشود و گاهی خیلی سنگین و غیرقابل هضم ولی این کتابش قابل تامل است ) رولان بارت فیلسوفی است که همین اخیرا فوت کرد و کتابش یعنی سخن عاشق در واقع مجموعه ای از گزیده گویی های اوست با سبک خاصی که رولان بارت در بیان دارد که حقیقتا انگار در آشپزخانه با او نشسته ای و در حالیکه آش رشته میخوری بحث های خوشی هم در باره ی عشق از او می شنوی . او در خلال این کتاب همه نکات رفتاری ما را بعنوان عاشق با ارائه ی شواهدی از عشقی ترین کتاب های جهان اعم از ورتر جوان اثر گوته یا نقل و نقد سخنانی از آندره ژید و فروید و دیگران همراه است و از آنجا که بارت به شیوه ی بیان کلاسیک مطلب متعهد نیست متن به ظاهر مرتبط نمی آید ولی گزیده هایش نکته آموز اشت مثل گفتارهای ویتگنشتاین !

                    7- کتاب در ستایش عشق است که اخیرا به بازار آمده از سخنرانی های جالب آلن بدیو .... که بحث در باره ی وضعیت عشق در دوران معاصر و چیزهایی است که گم کرده ایم که حقیقتا خواندنی است با ترجمه ی خانم مریم عبدالرحیم کاشی ...

                        بقیه باشد شاید وقتی دیگر ....

/ 3 نظر / 76 بازدید
نادی

سلام هر روز سعی کردم در این باره بیشتر بدانم و بخوانم 8ساله که همچو غواصی در این اقیانوس ابحار میکنم شاید در عمق آن گوهری که روح و جانم را اغنا کند..هرباربا توهم یافتن به سطح اب بازگشته ام اما خیلی زود میفهمم که باید در عمق بیشتری شنل کرد.. خیلی دلم میخواست به ماهیت احساسی که تایمر زندگی مرا آغاز کرده و گذر اسلومیشن لحظاتم را باعث شده را بشناسم گرچه هر روز مرا سوزانده و خاکسترم میکند و فردایش دوباره احیاء شدم لااقل خاکستری بجا میگذارد که نشان از جریانی ست.در حالیکه سال های قبل از آن خیلی رد و نشانی بجا نگذاشته بودند.. سپاسگزارم از بحث زیبایتان[گل]

صادق

سلام ممنون از متن خوبتون. ولی کتاب خوزه اورتگا یی گاست را پیدا نکردم. اسم کتاب چیه و چه انتشاراتی چاپ کرده؟ ممنون

حسین کمالی

لطفااااااااااااااااااااااااااااااا با من تماس بگیر 09362515077